
Остеопороза и Витамин К2 - резултати от ново клинично проучване в Европа
Публикация в престижното научно списание Osteoporosis International от Март 2013 разказва за впечатляващите резултати от клинично проучване проведено в Европа, при което е изследван ефекта от прием на натурален Витамин К2 в ниски дози върху здравето на костната система. Предлагаме ви разширен абстракт от публикацията.
Заключение:
Изследвахме дали приема на ниски дози Витамин К2 (като менахинон-7, МК-7) се отразява положително на здравето на костите. Освен че се регистрира подобрен витаминен статус по отношение на Витамин К, приема на МК-7 значително намали свързаното с възрастта намаление на КМП и здравината на костите. Затова приема на Витамин К2 в ниски дози може да помогне на жени в постменопауза за превенция на загубата на костно вещество.
Въведение:
Въпреки че Витамин К2 беше утвърден от европейските власти като продукт подпомагащ костното здраве, все още има противоречиви резултати относно ползата от самостоятелната употреба на този витамин. Вече е известно, че употребата на Витамин К1 (филохинон) и Витамин К2 (като менахинон-4) подобрява костното здраве след менопаузата. Поради значително по-дългия полуживот и по-висока бионаличност на Витамин К2 като менахинон-7 (МК-7), се очаква положителен ефект от приема на МК-7 в ниски дози.
Методи:
244 здрави жени в постменопауза приемат в продължение на 3 години плацебо или Витамин К2 (180 µg MK-7/ден) като добавка към храната. За измерване здравината на костите се използва DEXA (двуенергийна рентгенова абсорбциометрия) като се определят следните параметри: минерално костно съдържание (МКС), минерална костна плътност (МКП), компактен индекс на якост на костта (CSI) и индекс на якост на костта при удар (ISI). Замерванията са направени върху лумбалните прешлени L1-L4 на гръбнания стълб и в областта на шийката на бедрената кост. Също така са определени циркулиращия некарбоксилиран остеокалцин (ucOC) и карбоксилирания остеокалцин (cOC), a отношението ucOC/cOC е използвано като маркер за витаминния статус по отношение на Витмин К2. Замерванията са проведени в началото и след 12, 24 и 36 месеца.
Резултати:
Приема на Витамин К2 значително подобрява витаминния статус по отношение на Витамин К2.
Наблюдава се статистическо значимо намаление с 51±21% на некарбоксилирания остеокалцин (ucOC) и значително повишаване с 21±19% на циркулиращия карбоксилиран остеокалцин (cOC) в сравнение с плацебо групата. Статуса по отношение на Витамин К, определен като отношение между ucOC/cOC е подобрен с 58±18% в групата с прием на Витамин К2. Максималния ефект на карбоксилиране на остеокалцина се постига през първата година и се задържа през следващите 2 години от изследването.
Фигура 1. Стойности на карбоксилирания остеокалцин (cOC)
Фигура 2. Стойности на некарбоксилирания остеокалцин (ucOC)
Приема на Витамин К2 значително намалява спада на КМП и КМС.
И при двете групи в изследването (плацебо и МК-7) се наблюдава загуба на костна маса изразена в спад на костното минерално съдържание (КМС) и костната минерална плътност (КМП). По време на първата година, спада на КМС и КМП е съоизмерим в двете групи. След първата година линиите се разделят и при групата приемаща Витамин К2 се наблюдава намаляване на скоростта на спад на КМС и КМП. В края на 3 годишния период на изследването прима на МК-7 довежда до значително по-добро костно здраве в сравнение с плацебо групата. Спада на КМП и КМС в областта на шийката на бедрената кост е с около 1% по-малко и статистически се отличава от плацебо групата (p=0.023 за КМС и р=0.014 за КМП). Още по-впечатляващи са резултатите от замерването на КМП в областта на лумбалните прешлени. Статистически значима разлика между групата приемаща МК-7 и тази приемаща плацебо се установява още след първата година, като за целя период от три години КМП на пациентите от грапата с прием на МК-7 остава около базовата линия. Резултатите са представени на Фигури 3 и 4.
Фигура 3. Костна минерална плътност в областта на шийката на бедрената кост
Фигура 4. Костна минерална плътност в областта на лумбалните прешлени.
Заключение:
Изследвахме дали приема на ниски дози Витамин К2 (като менахинон-7, МК-7) се отразява положително на здравето на костите. Освен че се регистрира подобрен витаминен статус по отношение на Витамин К, приема на МК-7 значително намали свързаното с възрастта намаление на КМП и здравината на костите. Затова приема на Витамин К2 в ниски дози може да помогне на жени в постменопауза за превенция на загубата на костно вещество.
Библиография:
M. H. J. Knapen, et al. Three-year low-dose menaquinone-7 supplementation helps decrease bone loss in healthy postmenopausal women, Osteoporosis Int., March 2013
Копие на цитираните публикации на www.osteocardix.com може да бъдат поискани чрез е-мейл изпратен до pharma@itec.bg. Osteocardix® е хранителна добавка и не е заместител на разнообразното хранене